Deska sedesowa – jak wybrać odpowiednią?

Jednym z najważniejszych elementów każdej toalety jest deska sedesowa. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej wygląda skorzystanie z łazienki. Zazwyczaj producenci oferują klientom pełne zestawy WC. Coraz częściej jednak zdarza się, że klient ma możliwość wyboru elementu jakim jest deska sedesowa podczas osobnego zakupu. Na co wówczas warto zwrócić uwagę?

Dopasowanie rozmiaru deski sedesowej

Zróżnicowana oferta rynkowa w zakresie sedesów sprawia, że na rynku pojawiają się deski sedesowe w różnych rozmiarach. W niektórych przypadkach kluczowe mogą być elementy takie jak jej długość, szerokość, a nawet rozstaw zawiasów do montażu. Producenci podkreślają, że najlepszym sposobem na idealne dopasowanie tych dwóch elementów jest ich zakup w jednym punkcie sprzedażowym. Dzięki temu na miejscu można uzyskać informację, czy deska sedesowa będzie odpowiednia.

Materiały, z których może być wykonana deska sedesowa

Na rynku dostępne są deski sedesowe, które wykonuje się z różnych materiałów. Najbardziej uniwersalne są deski z plastiku miękkiego. Ogromnym plusem jest ich cena, czy lekkość. Niestety pod względem jakości nie są one pionierami. Łatwo się rysują, zdarza się także, że pod wpływem nacisku pękają. Po kilku latach eksploatacji zazwyczaj się odkształcają i trzeba wymienić je na nowy model.

Zdecydowanie lepszą alternatywą są deski sedesowe wykonane z materiału, jakim jest plastik twardy – polecany do elementów, które wykorzystują instalacje wodne. Są one odporne na uszkodzenia, zarysowania, ale także co bardzo ważne na przebarwienia. W najnowszych modelach producenci stosują dodatkowo technologię wykorzystującą jony srebra. Dzięki ich obecności deska sedesowa jest odporna na pleśń, czy różnego rodzaju bakterie.

Dla tych osób, które cenią sobie nietypowe rozwiązania aranżacyjne, producenci przygotowali specjalną ofertę. Są to deski wykonane z żywicy syntetycznej. Ich największą zaletą jest bez wątpienia mnogość wzorów. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone, w związku z tym każdy dopasuje produkt idealny do swoich oczekiwań. Ponadto deska wykonana z żywicy syntetycznej jest także bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. 

Dostępne na rynku są także deski sedesowe wykonane ze stali nierdzewnej. Te jednak bardzo rzadko wybierane są do gospodarstw domowych. Sprawdzą się jednak w przypadku bardzo awangardowych projektów aranżacyjnych.

Kolor i kształt deski sedesowej

Największą popularnością wśród klientów cieszą się deski sedesowe w kolorze białym. W większości przypadków ceramikę domową wybiera się w tym kolorze – więc całość idealnie ze sobą współgra. Na rynku znajduje się jednak wiele ciekawych propozycji w różnych kolorach. Niektóre modele przedstawiają również ilustracje. 

W przypadku kształtów desek sedesowych jest podobnie jak z kolorami. Najczęściej wybiera się standardowy, owalny kształt, który pasuje do podstawowych typów sedesów. Ta jednak coraz częściej pojawiają się na rynku w nietypowych kształtach. Wiele zależy więc od aktualnych trendów.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w deskach sedesowych

Na rynku dostępne są modele desek sedesowych, w których stosuje się ciekawe rozwiązania technologiczne. Jednym z najważniejszych jest system wolnego opadania klapy, dzięki czemu znacznie łatwiej uniknąć jej uszkodzeń. 

Inną, ciekawą propozycją jest deska sedesowa, którą z powodzeniem można nazwać 2w1. Oprócz standardowego siedziska montuje się także mniejszy odpowiednik, dzięki któremu z toalety może skorzystać małe dziecko. 

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej w zakresie desek sedesowych – każdy może wybrać produkt, który najbardziej odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom.