Odpowietrznik – ręczny czy automatyczny?

Dobrze wykonana i odpowiednio działająca instalacja grzewcza to podstawa dla każdego budynku. Naturalne są jednak usterki, które mogą pojawić się zawsze. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń jest zbyt duża ilość powietrza zgromadzona w grzejnikach. Takim sytuacjom zapobiega montaż elementu, jakim jest odpowietrznik. Które rozwiązania są lepsze – odpowietrzniki ręczne czy automatyczne?

Odpowietrznik – jakie rodzaje oferują producenci?

Osoby decydujące się na montaż instalacji grzewczej mają dwie możliwości wyboru. Pierwszą z nich są odpowietrzniki automatyczne. Drugi rodzaj to akcesoria ręczne – nazywane także manualnymi. W tym przypadku istnieją  trzy modele. Wśród nich wymienia się odpowietrzniki na pokrętło, śrubokręt lub kluczyk. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są modele z pokrętłem.

Jak działają odpowietrzniki manualne?

Przez wiele lat odpowietrzniki manualne były jednymi z najpopularniejszych, które można było spotkać w większości instalacji grzewczych. Na plus należy podkreślić w ich przypadku bardzo łatwy montaż. Samo użycie nie sprawia także większych problemów. Wystarczy wkręcenie do kaloryfera. Warto jednak zauważyć, że ciśnienie kaloryfera nie powinno przekraczać normy 15 bar. 

Ich działanie polega na tym, że w przypadku wystąpienia zaburzeń pracy grzejnika konieczne jest ręczne odpowietrzenie, które wykonywane jest przez przekręcenie kluczyka lub pokrętła.

Odpowietrzniki automatyczne – wygodna kontrola instalacji grzewczej

Wykorzystanie odpowietrzników automatycznych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W momencie, kiedy w kaloryferze zgromadzi się zbyt duża ilość powietrza, element samoczynnie usuwa to powietrze. 

Działanie wynika ze skomplikowanej budowy odpowietrznika, którego jednym z najważniejszych elementów jest pływak znajdujący się w korpusie. Dzięki niemu możliwa jest regulacja otworu, przez który przedostaje się woda. 

Odpowietrzniki automatyczne jak wskazuje sama nazwa, działają bez ingerencji człowieka.

Jaki odpowietrznik wybrać – ręczny czy automatyczny?

Wybór odpowietrznika do kaloryfera uzależnione jest przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są odpowietrzniki automatyczne. Warto jednak zauważyć, że jest to rozwiązanie droższe. Ponadto zdecydowanie częściej ulega różnego rodzaju awariom. Koszt jednego i drugiego rodzaju nie jest jednak bardzo wysoki, dlatego specjaliści zdecydowanie bardziej polecają odpowietrzniki automatyczne.

Co należy wziąć pod uwagę w przypadku odpowietrznika?

Najważniejszym parametrem, który należy uwzględnić podczas wyboru odpowietrznika, jest przede wszystkim jego rozmiar. Poprawne funkcjonowanie instalacji grzewczej jest możliwe tylko pod warunkiem dopasowania odpowiedniego modelu. Inną kwestią może być także materiał wykonania. Im trwalszy materiał, tym większa odporność na uszkodzenia.

Bezawaryjna praca kaloryfera jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu odpowietrznika. Jeżeli cenisz sobie odpowiedni komfort cieplny, wybierz właściwy model.