Kratki kanalizacyjne – najważniejsze informacje

Właściwe odprowadzanie wody z powierzchni, które zostały utwardzone to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku pomieszczeń gospodarczych, a także obszarów znajdujących się przed budynkami. Odpowiednim zabezpieczeniem w tym przypadku są kratki kanalizacyjne. Dzięki nim bez większego problemu można pozbyć się wody z danej powierzchni.

Z jakich materiałów wykonywane są kratki kanalizacyjne?

Na rynku dostępne są kratki kanalizacyjne, które wykonuje się z bardzo odpornego tworzywa sztucznego, jakim jest polipropylen oraz ze stali nierdzewnej. Połączenie tych dwóch materiałów gwarantuje wytrzymałość elementu. 

Części polipropylenowe są odporne na wilgoć oraz zjawisko korozji, a także na uszkodzenia mechaniczne takie jak różnego rodzaju odkształcenia, wgniecenia, czy nawet pęknięcia. Z kolei ruszt kratki kanalizacyjnej, który został wykonany ze stali nierdzewnej, nie tylko jest bardzo wytrzymały, ale przede wszystkim bardzo dobrze się prezentuje. Taka konstrukcja sprawia, że elementy te są bardzo łatwe do czyszczenia.

Niektórzy producenci oferują klientom modele, gdzie ruszt wykonany jest z plastiku. Produkty te są tańszą alternatywą, jednak minusem tego typu rozwiązania jest zdecydowanie mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej kratki?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest klasa obciążeń. Kratki kanalizacyjne przeznaczone do pomieszczeń gospodarczych mają zdecydowanie niższą tolerancję na nacisk niż kratki najazdowe, które montuje się przed budynkami.

Kolejnymi aspektami jest rozmiar kratki kanalizacyjnej oraz jej kształt. Najpopularniejsze wśród modeli dostępnych na rynku są modele kwadratowe oraz okrągłe. 

Wybierając właściwy produkt uwzględnia się także sposób, w jaki należy podłączyć kra. W tym przypadku istnieją dwa rozróżnienia, z podłączeniem:

  • dolnym,
  • bocznym.

Zastosowanie kratek kanalizacyjnych

Kratki kanalizacyjne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko zalania posadzki. Są to miejsca, w których wykonane jest stałe podłączenie do instalacji wodnych. W domu są to przede wszystkim łazienki – zwłaszcza w przypadku prysznica bez brodzika. Coraz częściej kratki montuje się także w takich pomieszczeniach jak pralnie, piwnice, czy spiżarnie. 

Ponadto wykonanie odwodnienia zaleca się także w garażach, na podjazdach do nich oraz przy chodnikach w ogrodzie. Następuje wówczas eliminacja ryzyka podtopienia. 

Podczas montażu odwodnienia konieczne jest wykonanie odpowiedniego połączenia, które będzie szczelne i trwałe. Prawidłowy montaż kratki kanalizacyjnej będzie także gwarancją tego, że woda zostanie odprowadzona jest we właściwy sposób.